وزیر خارجه عراق طرفین درگیری در «قره‌باغ» را به مذاکره دعوت کرد

وزیر خارجه عراق طرفین درگیری در «قره‌باغ» را به مذاکره دعوت کرد
وزیر خارجه عراق در گفت‌وگو با همتای آذربایجانی، طرفین درگیری بر سر منطقه «قره‌باغ» را به بازگشت به میز مذاکره دعوت کرد.

«فؤاد حسین» وزیر خارجه عراق از طرفین درگیری در قره باغ ( آذربایجان و ارمنستان) خواست تا با تکیه به مذاکره و راهکارهای سیاسی، اختلافات موجود میان خود را بر اساس اصول حقوق بین‌الملل و قطع‌نامه‌های بین‌المللی حل و فصل کنند. 

در بیانیه وزارت خارجه عراق که نسخه‌ای از آن در پایگاه خبری السوموریه منتشر شد، آمده است: «جیحون پراموف» وزیر خارجه آذربایجان در تماس تلفنی با حسین تلاش کرد تا عراق را در جریان وضعیت بحران در قره باغ و ریشه‌های تاریخی این منازعه و وضعیت جنگ کنونی قرار دهد و وزیر خارجه عراق نیز بر ضرورت بازگشت طرفین درگیری به میز مذاکرات تاکید کرد.

فؤاد حسین تصریح کرد: بر اساس تجربه‌های گذشته و نتایج جنگ‌های مختلف در منطقه و نیز تکیه به اصول ما باید بگوییم که خشونت و جنگ راه مناسبی برای رسیدن به اهداف نیست.

جمهوری آذربایجان و ارمنستان از یکشنبه این هفته وارد دور جدید از درگیری‌ها در منطقه قره‌باغ کوهستانی شدند که تا امروز نیز ادامه داشته است. دو طرف یکدیگر را به آغاز جنگ و اعزام نیرو از خارج به منطقه درگیر متهم کرده‌اند.

 جمهوری‌های آذربایجان و ارمنستان، دو جمهوری استقلال یافته از اتحاد جماهیر شوروی از سال ۱۹۹۲ به دنبال تصرف منطقه قره‌باغ کوهستانی و بخش‌هایی از اراضی آذربایجان توسط ارمنستان و اعلام خودمختاری این منطقه وارد درگیری نظامی شدند و تلاش‌ها برای حل مناقشه قره‌باغ در قالب گروه میانجی مینسک سازمان امنیت و همکاری اروپا تاکنون بی‌نتیجه بوده است.

ارسال نظر
  • - نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
  • - لطفا دیدگاهتان تا حد امکان مربوط به مطلب باشد.
  • - لطفا فارسی بنویسید.
  • - میخواهید عکس خودتان کنار نظرتان باشد؟ به gravatar.com بروید و عکستان را اضافه کنید.
  • - نظرات شما بعد از تایید مدیریت منتشر خواهد شد