جایگزینی ارز گره‌ای از مشکلات باز نمی‌کند

جایگزینی ارز گره‌ای از مشکلات باز نمی‌کند
تعیین نرخ ۱۱هزار و ۵۰۰ تومانی در لایحه بودجه ارتباطی به ارزش پول ملی ندارد. واقعا نمی‌دانم منظور دولت نرخ تسعیر است یا نرخ دلار در بازار.

مجیدرضا حریری، رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و چین:

زمانی هم که از دولت سوال شود چرا نرخ دلار به این مقدار نرسیده پاسخ می‌دهند ما منظورمان نرخ تسعیر ارز بود و اگر بگوییم نرخ تسعیر ارز چه شرایطی دارد می‌گویند منظور ما نرخ دلار بازار آزاد بود.

آنچه مشخص است منظور دولت در این اظهارنظرها شفاف نیست. نرخ تسعیر ارز یک عملیات حسابداری در اقتصاد است و به نظر می‌رسد آنچه در بودجه آمده تغییر دلار ۴۲۰۰ تومانی به ۱۱هزار و ۵۰۰ تومانی است که باز هم مشکلات زیادی در اقتصاد به دنبال دارد.

فعالان اقتصادی از دلار۴۲۰۰ تومانی گلایه دارند اما این گلایه به این معنا نیست که با عدد ۴۲۰۰ تومان مشکل داشته باشند، بلکه موضوع دونرخی بودن ارز و تعیین نرخ ارز پایین‌تر از قیمت بازار است.

البته دولت در این زمینه وعده داده که حاضر است برای مردم توضیح دهد چگونه به این رقم رسیده و ما هم منتظر این پاسخگویی هستیم.

بنده معتقدم فشارهای سیاسی داخلی و خارجی اگر برداشته شود نرخ ارز وارد مدار نزول می‌شود و اکنون مسائل سیاسی تعیین‌کننده پارامترهای اقتصادی شدند.

مشکل اصلی اقتصاد ایران خلق نقدینگی است که به طور متوسط سالانه ۳۰درصد به میزان آن افزوده می‌شود که ارتباط مستقیمی با ارزش پول ملی دارد.

ارسال نظر
  • - نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
  • - لطفا دیدگاهتان تا حد امکان مربوط به مطلب باشد.
  • - لطفا فارسی بنویسید.
  • - میخواهید عکس خودتان کنار نظرتان باشد؟ به gravatar.com بروید و عکستان را اضافه کنید.
  • - نظرات شما بعد از تایید مدیریت منتشر خواهد شد