افزایش ۵۰ درصدی قیمت دخانیات در راه است

افزایش ۵۰ درصدی قیمت دخانیات در راه است
رئیس انجمن دخانیات کشور در نشست خبری اظهار کرد: بازار پر از سیگار‌های قاچاقی است که در هر استان و بر اساس طبع ساکنان منطقه وارد می‌شوند که در مجموع بیش از ۵۰۰ نوع محصول دخانیات قاچاق داریم.

این مقام مسئول اظهار کرد:مالیات برای هر نخ سیگار برند بین‌المللی ۵۰ تومان و برای هر کارتن ۵۰۰ هزار تومان می‌شود. قیمت پایه سیگار تولیدات داخل ۲ میلیون تومان و برای سیگار خارجی ۵ میلیون تومان است. با دریافت مالیات از هر نخ سیگار تولیدکنندگان داخلی به شدت آسیب خواهند دید. پیش از این نرخ ۴ و ۲۰۰ برای عوارض گمرکی در نظر گرفته می‌شد و حالا با حذف این مقدار و افزایش هزینه‌های تولید، برند‌های داخلی حدود ۵۰ درصد افزایش قیمت خواهند داشت. این به معنای فراهم شرایط برای  ورود کالای قاچاق به بازار است.

تاجدار گفت:تولید برند‌های قاچاق به شدت افزایش پیدا کرده و فاصله قیمت تولیدات داخلی با برند های قاچاق تهدیدی برای تولیدگنندگان در سال ۱۴۰۰  است. ادامه این فرایند منجر به ایجاد هپکو و هفت تپه‌ای جدید خواهد شد و باعث نابودی شرکت‌های تولیدی می شود.  

او با اشاره به مشکلات کنترل قاچاق بیان کرد: گاهی مجلس به جای مبارزه با مصرف دخانیات با صنعت دخانیات مبارزه می‌کند. ترکیه را به عنوان نمونه مالیات بالا بر سیگار مثال می زنند در حالی که امسال ترکیه برای مبارزه با قاچاق ۷ درصد مالیات سیگار را کاهش داد. استرالیا که  گران‌ترین سیگار دنیا را دارد و هر پاکت سیگار به اندازه یک ساعت کار یعنی حدود ۲۰ دلار است در حالی که در کشور ما هر پاکت سیگار معمول حدود ۱۷ هزار تومان و هر ساعت کار کارگر ۱۱ هزار تومان است.

تاجدار درباره تعریف برند‌های داخلی و بین المللی بیان کرد: برخی از برند‌های بین المللی سوء استفاده کرده و با تغییر در فرایند ثبت، مالیات ۱۰ درصدی پرداخت می‌کنند.

رئیس انجمن دخانیات کشور بیان کرد:متولی آمار یعنی مرکز آمار باید مصرف کل سیگار را مشخص کند تا در مقایسه با ۵۵ میلیارد نخ تولید داخل میزان قاچاق مشخص شود. مصرف سیگار ۷۵ تا ۸۵ میلیارد نخ اعلام شده است یعنی حدود ۲۰ میلیارد نخ به صورت قاچاق وارد کشور می‌شود که معادل ۲ هزار کانتیانر سیگار می شود که بعید است این مقدار از طریق کولبری وارد کشور شده است. شکل و شمایل سیگار‌های قاچاق آسیب دیده نیست و به نظر می‌رسد از طریق‌های دیگری و از طریق مجاری قانونی وارد کشور شده است. در ۹ ماه ابتدای امسال بالغ بر ۴۱ میلیارد نخ وارد کشور شده است.

رئیس انجمن دخانیات با اشاره به این که بنا بود اصلاح ساختار در تولید دخانیات انجام شود، گفت: این که بخواهیم حتی برند‌های بین المللی را به زیر مجموعه شرکت دخانیات ایران تبدیل کنیم امکان پدیر نیست. شرکت دخانیات ایران سال‌ها به دلیل اقدامات پیشین دولت تحت فشار هستند و یک بدهی اخلاقی از طرف دولت به این شرکت وجود دارد.

او بیان کرد: حتی امروز که شرکت دخانیات متعهد به خرید توتون داخلی شده‌اند بین ۶۰ تا ۸۰ درصد توتون خود را از طریق واردات تامین می‌کند. ما صادراتی در حوزه سیگار نداریم اما توتون تولید داخل از کشور صادر می‌شود. نمی توان با یک نوع توتون خرمن  سیگار تولید کرد بلکه تمام کشور‌ها از چند نوع توتون خریداری کرده و براساس ضاعقه افراد سیگار تلاش می‌کنند.

ارسال نظر
  • - نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
  • - لطفا دیدگاهتان تا حد امکان مربوط به مطلب باشد.
  • - لطفا فارسی بنویسید.
  • - میخواهید عکس خودتان کنار نظرتان باشد؟ به gravatar.com بروید و عکستان را اضافه کنید.
  • - نظرات شما بعد از تایید مدیریت منتشر خواهد شد